به گزارش پایگاه خبری ربیع، در ماه‌های گذشته، بحث استان شدن کاشان و شهرستان‎های اطراف آن مطرح شده است. مدت‎هاست که ساداتی‎نژاد، نماینده کاشان طرح استان اصفهان شمالی را در مجلس پیگیری می‎کند تا این شهرستان از اصفهان جدا شود. البته این طرح در روزهای اخیر به استان گلساران تغییر نام داده است. بنا بر نقشه منتشر شده در کانال‌های حامی این طرح در فضای مجازی، علاوه بر کاشان، شهرستان‌های اردستان، نطنز، گلپایگان، خوانسار، میمه، آران و بیدگل، نائین و خور و بیابانک هم قرار است از اصفهان جدا شوند. این طرح در کمیسیون شوراها رای آورده و راهی صحن علنی مجلس شده است. در همین رابطه با علی رسول‌زاده رئیس شورای اسلامی شهر کاشان و حجت الاسلام موسوی لارگانی رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان گفت‌وگو کردیم.

علی رسول‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار کیمیای وطن با بیان اینکه کاشان پتانسیل‌های بالایی در کشور دارد، اظهار داشت: کاشان با توجه به ویژگی‌های صنعتی، گردشگری، فرهنگی و ارتباط با شهرهای مجاور و فاصله با مرکز استان، موقعیت خاصی دارد. خیلی از موضوعات کاشان مانند سازمان حج و زیارت و … مستقل است. حتی در زمینه طلا و جواهرآلات هر مرکز استان دفتر ویژه دارند و کاشان هم از نظر موقعیت خاص خود در این زمینه دفتر ویژه دارد.

وی ادامه داد: در بحث بناهای تاریخی، بازار کاشان از نظر قدمت و موقعیت در کشور مشهور است. صنعت کاشان برابر با صنعت ۱۵مرکز استان است و در بحث فرش ماشینی رتبه اول را در کشور دارد.

رئیس شورای اسلامی شهر کاشان با بیان اینکه استرس‌های جامعه ناشی از مراجعات به ادارات است، گفت: خیلی از ما باید برای حل مشکلات خود به اصفهان بیایند. ما ضمن احترام به استان اصفهان، دوست داریم مردم کاشان آسایش داشته باشند. اگر موقعیت استان شدن پیش بیاید، شهرهای مجاور کاشان نیز بهره‌مند می‎شوند و کارها بهتر انجام می‎شود.

وی تاکید کرد: اگر مسئولین دست به دست هم دهند و کمک کنند [که کاشان استان شود] کار بسیار ارزنده‌ای است.

رسول‌زاده در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه “نظر به توجه ویژه استاندار اصفهان به کاشان، آیا مشکلات کاشان و شهرستان‌های اطراف در ساختار استان اصفهان قابل حل نبود که تصمیم بر جدایی گرفته شد؟” عنوان کرد: خیر. این اعمال موردی و مقطعی است و استاندارها می‌آیند و می‎روند و نظرشان عوض می‎شود. ما این را متاسفانه زیاد داشتیم. اگر در کاشان بتوانیم که با موقعیت عالی‎تری عمل کنیم، معضلات ما از حالت مقطعی بیرون می‎آید. ضمن احترام به استاندار محترم، این کارها همه مقطعی است و ممکن است فردا شخص دیگری استاندار شود و نظر دیگری داشته باشد.

وی ادامه داد: باید واقعیت‎ها را ببینیم. کاشان فرمانداری ویژه است. آقایان بفرمایند ما چه بهره‌ای از این کار می‌بریم و فرمانداری ویژه چه اختیاراتی دارد؟!

رئیس شورای اسلامی کاشان تصریح کرد: استان شدن کاشان خواسته عموم مردم کاشان است. همه جریان‎های سیاسی در کاشان این مسئله را تایید می‎کنند. البته شهرهای مختلف ممکن است نظرات و خواسته‌هایی داشته باشند.

وی گفت: کاشان به قم نمی‎پیوندد. بهترین شکل این است که کاشان یک استان باشد.

همچنین حجت الاسلام سیدناصر موسوی لارگانی در گفت‎وگو با خبرنگار کیمیای وطن درباره طرح استان گلساران اظهار داشت: این طرح در کمیسیون شوراها مطرح و تصویب شده است. دلیلی که مطرح می‎شود این است که می گویند چون اصفهان استانی پهناوری است نمی‎تواند به ما رسیدگی کند.

وی ادامه داد: استان گلساران یک طرح است و با توجه به بار مالی سنگینی که به همراه دارد دولت بار مالی آن را متقبل نشده است. این طرح اگر در صحن علنی هم تصویب شود، بعید است شورای نگهبان آن را تایید کند. این امر به واسطه مغایرت با اصل ۷۵ قانون اساسی است.

رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان ادامه داد: در بعضی از مقاطع بعضی مسئولان به طور شایسته به شهرستان‎های با فاصله زیاد از مرکز استان رسیدگی نمی‎کردند. البته بعضی از مسئولان حتی برای شهرستان‌های چسبیده به مرکز استان هم وقت نمی‎گذاشتند و هم‌اکنون هم نمی‌گذارند.

وی افزود: اما به نظر می‎رسد نگاهی که هم اکنون در استان حاکم است، همچنین حضور و پیگیری‌های مدیریت استان می‌تواند رضایت مردم کاشان، نطنز، بادرود و قمصر را ایجاد کند.

حجت الاسلام موسوی لارگانی با بیان مخالفت اردستان و نائین با جدایی از اصفهان، تصریح کرد: اسم این دو شهرستان  از طرح خارج شد. با این وجود گلساران احتمالا شرایط استان شدن را نداشته باشد. یکی از دیگر شرایط، قبول دولت برای بار مالی سنگینی است که جدا شدن قسمتی از یک استان و تاسیس استان جدید است.

وی ادامه داد: در سال انتخابات، ما نباید به تنش‌های اجتماعی دامن بزنیم و ورود کردن به آن کار درستی نیست. اجرایی شدن استان گلساران بعید است مگر اینکه خود دولت لایحه دهد و قصد دولت بر این باشد